نکات طلایی برای موفقیت در بورس

نکات طلایی برای موفقیت در بورس

موفقیت در بورس نیز مانند تمام حرفه های دیگر نیاز به رعایت نکاتی دارد که در صورت رعایت و به کار بستن آن ها شانس شما برای افزایش سود و موفقیت در آن بیش تر می شود. گذراندن دوره های آموزش بورس بسیار مهم است و دید بهتری به شما در این باره می دهد.

 

در این مقاله به 7 نکته ی بسیار مهم در مورد بورس می پردازیم که با رعایت آن ها می توانید سود بیشتر و ضرر کم تری متحمل شوید.

1 – افزایش مستمر قیمت سهام:

اگر قیمت یک سهام هر روز و بطور مستمر در حال رشد باشد و دچار هیچ افت قیمتی نشود باید به آن شک کرد. در اکثر مواقع این رشد کاذب است و به یکباره با کاهش قیمت و صف های فروش طولانی مواجه می شود که شانس فروش سهام شما بسیار کاهش می ابد.

 

در این مواقع سهامداران عمده یا مدیران شرکت برای فروش سهام خود با ایجاد شایعات باعث افزایش قیمت سهم می شوند و بعد از فروش سهام خود و فروکش کردن شایعات، قیمت سهام کاهش میابد و صف های فروش طولانی تشکیل می شود.

 

این نکته در عین سادگی بسیار گول زننده است افراد فکر می کنند که این افزایش مستمر چیز طبیعی است و تمام سرمایه ی خود را فقط بر روی یک سهم سرمایه گذاری می کنند. در سال 99 همین موضوع باعث شد که میلیون ها نفر در دام این توطعه گرفتار شوند و هم اکنون که در سال 1400 هستیم هم موفق به فروش سهام خود نشوند.

 

2 – برای سرمایه گذاری پول قرض نکنید

پیش بینی بازار سهام کار سختی است و سقوط و سعود های فراوانی دارد. نکته ی دوم این است که هیچ گاه برای سرمایه گذاری پول قرض نکنید و سعی کنید از پس انداز های خود استفاده کنید.

 

واقعیت این است که ریسک سرمایه گذاری در بورس بالاست و طبق تجربه بسیاری از افرادی که با پول قرضی در بورس سرمایه گذاری می کنند، با کاهش و سقوط قیمت سهام خود دچار استرس می شودند و شروع به پیدا کردن سهام های بهتر می شوند تا ضرر خود را جبران کنند.

 

با عجله تمام سهام قبلی خود را می فروشند و در سهم جدید سرمایه گذاری می کنند و دوباره اتفاق قبلی برای سهام جدید تکرار می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند تا جایی که در اکثر مواقع سرمایه اولیه فرد به زیر نصف کاهش میابد.

 

3 – سرمایه ی خود را پخش کنید

کسانی که تجربه ی سرمایه گذاری آن ها بالاست و اکثرا به کار آموزش بورس مشغول اند، تمام سرمایه ی خود را بر روی یک سهم سرمایه گذاری نمی کنند و حداقل در 5 سهم مختلف سرمایه گذاری می کنند.

 

با این کار ریسک سرمایه گذاری کم تر می شود و با سقط یک یا دو سهم، سرمایه ی اولیه دچار افت کمی می شود. این نکته بسیار ارزشمند است و توجه به آن باعث ریسک کم و مدیریت بهتر سرمایه می شود.

 

4 – نکته ای برای افراد مبتدی

افرادی که در مورد بازار بورس تجربه یا دانش پایینی دارند و تازه کار به حساب می آیند نباید بصورت مستقیم سرمایه گذاری کنند. توصیه ی ما این است که سهم های عرضه اولیه را بصورت مستقیم خریداری کنید چون ریسک آن پایین است و در مورد سهام های دیگر دست نگه دارید.

 

بهترین روش برای این افراد سرمایه گذاری غیر مستقیم یعنی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری است که مدیریت سرمایه شما به عهده ی افراد خبره و متخصص است.

 

5 – در شرکت های بزرگ سرمایه گذاری کنید

اگر شما جزو افرادی هستید که از اطلاعات مالی شرکت ها در بورس چیزی نمی دانید و حوصله ی دنبال کردن این موارد را هم ندارید، بهتر است در شرکت های بزرگ تر سرمایه گذاری کنید. علت این امر این است که اطلاعات مالی شرکت های بزرگ شفاف و نظارت بیشتری بر روی آن است.

 

6 – در زمان رکود بورس چه کنیم؟

در زمانی که بورس در رکود است و کل بازار منفی یا مایل به منفی است، خرید سهام کار اشتباهی و بهترین فرصت برای آموزش بورس است. اما اگر قیمت ها بسیار سقوط کرده باشد و احساس می کنید که می توانید یک سهم را به قیمت خیلی ارزانی بخرید حتما سهام شرکت های تولیدی و صنعتی را در اولویت قرار دهید.

 

رکود بورس

 

شرکت های تولیدی این پتانسیل را دارند تا هم در زمان رکود افت کم تری داشته باشند و هم در زمان مثبت شدن بازار، رشدی انفجاری داشته باشند.

 

یکی دیگر از راهکار های سرمایه گذاری در زمان رکود بورس، خرید اوراق مشارکت است که ریسک پایین تری دارد. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که سود این اوراق نیز پایین است و در زمان رونق بازار شاید زیاد مناسب نباشد.

 

7 – سرمایه گذاری میان مدت

تیم ارزش سهام که سابقه ی دوره های آموزش بورس را نیز در کارنامه دارد بعنوان نکته ی آخر تاکید می کند که همواره مدت سرمایه گذاری خود در یک سهم را بصورت میان مدت در نظر بگیرید و از سرمایه گذاری روزانه یا هفتگی پرهیز کنید.

 

پیشنهاد تیم ما برای سرمایه گذاری میان مدت حداقل 3 ماه است. زیرا در این مدت اتفاقات زیادی در یک سهم رخ می دهد و رفتار یک سهم به خوبی مشخص می شود.

 

بطور مثال بعد از سه ماه متوجه می شوید که قیمت یک سهم در بازه ای خاص تغییر می کند و از این بازه بالاتر یا پایین تر نمی رود یا متوجه می شوید یک سهم هر یک یا دو ماه، رشدی تصاعدی دارد و دوباره آرام می گیرد. با سرمایه گذاری میان مدت می توان در مورد نگهداری یک سهم نتیجه گیری کرد.

 

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی و جمع بندی لازم به ذکر است که آموزش بورس نقش مهمی در به کار بستن این نکات دارد و اگر این موارد را به دفعات رعایت کنید باعث ماندگاری آن در ذهن شما می شود. بکار بستن و رعایت این نکات طلایی تفاوت افراد حرفه ای و غیر حرفه ای در بازار بورس و سرمایه گذاری است.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *