آموزش بورس - بررسی تحلیل تکنیکال و بنیادی

آموزش بورس – بررسی تحلیل تکنیکال و بنیادی

بررسی تحلیل تکنیکال و بنیادی

در یکی دیگر از مقالات آموزش بورس قصد داریم تا به انواع تحلیل های بنیادی و تکنیکال در زمینه ی تحلیل بازار بورس و اوراق بهادار بپردازیم. برای خرید و فروش و ورود به بازار های مالی نیاز است تا از وضعیت بازار شناخت کافی داشته باشیم.

برای بررسی و شناخت وضعیت بازار از دو مفهوم تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی استفاده می شود. با ما همراه باشید تا این دو مفهوم را بطور مفصل بررسی کنیم.

تحلیل بنیادی

به بررسی رفتار قیمت و پیش بینی آینده ی آن بر اساس عوامل سیاسی, اقتصادی, نظامی یا هر عامل خارجی دیگری که باعث تغییر در قیمت می شود تحلیل بنیادی می گویند.

در تحلیل بنیادی همچنین با بررسی عوامل تاثیرگذار داخل شرکت نظیر گزارشات تولید, صورت سود و زیان و … به پیش بینی سود و زیان شرکت در سال جاری و سال های بعد می پردازند.

پارامتر های مهم در تحلیل بنیادی

 1. (Earning Per Share)EPS: میزان سود شرکت به ازای هر سهم است.
 2. DPS(Dividend Per Share): کل سودی که بین تمام سهامداران تقسیم می شود.
 3. (Net Asset Value)NAV: ارزش روز بدهی ها و دارایی ها تقسیم بر کل سهامداران است.

مزایا و معایب تحلیل بنیادی

 • یادگیری آن پیچیده است.
 • هزینه ی تحلیل بالاست.
 • برای تحلیل های بلند مدت مناسب است.
 • در صورت تغییر های خارجی یا داخلی, نتیجه ی تحلیل با خطا مواجه می شود.
 • با استفاده از عوامل خارجی و داخلی تحلیل انجام می شود.

تحلیل تکنیکال

بررسی نمودار ها و اندیکاتور های تغییرات قیمت و حجم یک سهام در گذشته را تحلیل تکنیکال می گویند. این بررسی قیمت و حجم سبب پیش بینی قیمت سهم در آینده می شود.

تحلیل تکنیکال اولین بار بیش از 100 سال پیش توسط چارلز هنری داو موسس و بنیان گذار وال استریت ژورنال, استفاده شد. از این تحلیل در بازار های مختلف اعم از کالا, ارز, فارکس و بازار بورس اوراق بهادار استفاده می شود و بطور کلی در هر بازاری که بر اساس عرضه و تقاضا فعالیت می کند, می توان از این نوع تحلیل استفاده کرد.

سه اصل اساسی تحلیل تکنیکال

1 – همه چیز در نمودار قیمت وجود دارد:

این اصل مهم ترین اصل تحلیل تکنیکال است و بیان می کند که تمام کاری که یک تحلیل گر باید انجام دهد بررسی نمودار های قیمت یک سهم است و تمام اطلاعات مورد نیاز در آن وجود دارد.

بر اساس نظر تحلیل گران برجسته نظیر ادوارد جونز, قیمت فعلی یک سهم در نتیجه ی تمام عوامل سیاسی, اقتصادی, نظامی و … است و در قیمت فعلی یک سهم تمام عوامل تاثیر گذار لحاظ شده است.

این اصل بسیار مهم است و بعنوان یک قانون اگر فقط همین یک اصل را رعایت کنید سود زیادی بدست می آورید. به همین دلیل ما در سری مقالات آموزش بورس بر روی این مورد تمرکز بیشتری خواهیم کرد.

2 – قیمت ها بر اساس روند ها حرکت می کنند:

قانونی در فیزیک(قانون نیوتن) با این مظمون وجود دارد که یک جسم به حرکت خود ادامه می دهد مگر آن که نیرویی به آن وارد شود و حرکت آن را متوقف کند.

در تحلیل تکنیکال نیز چنین قانونی وجود دارد و بیان می کند که قیمت یک سهم به روند فعلی خود ادامه می دهد مگر آن که عواملی بر روی قیمت تاثیر بگذارند.

بطور مثال قیمت سهامی روزانه بطور متوسط 1 تا 3 درصد رشد می کند. بنا بر تحلیل تکنیکال این سهم هر روز با چنین رشدی حرکت می کند مگر آن که عوامل بازدارنده نظیر عوامل خارجی یا داخلی بر قیمت تاثیر بگذارند و جهت روند قیمت را تغییر دهند.

طبق اصل اول این عوامل خارجی یا داخلی تاثیر گذار بر قیمت, از نظر تحلیل گران اهمیتی ندارد و باید فقط نمودار قیمت بررسی شود.

3 – تاریخ تکرار می شود:

طبق این اصل قیمت ها در طول تاریخ عمدتا تکرار می شوند و حرکت قیمت تمایل به تکرار شدن دارد.

با مشاهده و مطالعه ی نمودار های گذشته می توان فرض کرد الگو هایی که در گذشته اتفاق افتاده, در امروز نیز مشابه عمل کند.

 مزایا و معایب تحلیل تکنیکال

 • یادگیری آن آسان است.
 • بیشتر برای تحلیل های کوتاه مدت استفاده می شود.
 • هزینه ی تحلیل پایین است.
 • با بیشتر ابزار های موجود سازگار است.
 • کار تحلیل با استفاده از نمودار قیمت انجام می شود.

از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم یا از تحلیل بنیادی؟

عوامل مختلفی نظیر میزان ریسک پذیری, میزان بازدهی, چشم انداز سرمایه گذاری و بسیاری از عوامل دیگر در این تصمیم اثرگذار است.

تیم ارزش سهام که سابقه ی طولانی و خوبی در زمینه ی بازار های مالی و خصوصا بازار بورس اوراق بهادار دارد, از هر دو تحلیل تکنیکال و بنیادی برای شناسایی سهام استفاده می کند.

پیشنهاد تیم ما این است که شما نیز از هر دو تحلیل استفاده کنید و به این صورت عمل کنید که ابتدا با تحلیل بنیادی سهام های خوب را شناسایی کنید و با استفاده از تحلیل تکنیکال زمان ورود و خروج به سهم را پیش بینی کنید.

در آخر لازم به ذکر است که تحلیل بازار بورس یا هر بازار دیگری نیاز به دانش قوی در زمینه ی تحلیل تکنیکال و بنیادی دارد و باید با صبر و دانش در این زمینه عمل کرد.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *