تابلو خوانی با arzeshsaham

آموزش بورس – تابلو خوانی در بورس

مقدمه

اولین قدم بعد از یادگیری اصول اولیه بورس و آشنایی با محیط آنلاین معاملات نحوه ی تابلو خوانی در بورس است. در این مقاله از سری مقالات آموزش بورس قصد داریم تا نحوه ی تابلو خوانی بصورت مقدماتی را آموزش دهیم, به همین دلیل از بیان مطالب تخصصی خودداری می کنیم.

شما بعد از این مقاله می توانید تابلوی مربوط به اطلاعات یک نماد را بخوانید و آن را درک کنید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تابلو خوانی چیست؟

یکی از اصول اولیه آموزش بورس ,آموزش تابلو خوانی است. یعنی اینکه با بررسی هر نماد جزئیات مربوط به خرید و فروش, نوسان های قیمت, حجم معاملات و موارد مشابه که مربوط به یک نماد خاص است را مشاهده و درک کنید.

تابلو خوانی یکی از بهترین روش های شناخت یک سهام خوب و مستعد رشد است و اگر از این روش در کنار تحلیل تکنیکال یا بنیادی استفاده کنید میتوانید آینده ی یک سهام را تا حد خیلی خوبی پیش بینی کنید.

شروع تابلو خوانی

اولین قدم برای شروع تابلو خوانی و بررسی یک نماد, ورود به وب سایت مدیریت فناوری بورس TSETMC است. این وب سایت به عنوان يكي از شركت‌هاي مجموعه‌ي سازمان بورس و اوراق بهادار براي ارايه‌ي خدمات به چرخه‌ي كامل “معاملات الكترونيكي”  ابزارهاي مالي به اركان بازار سرمايه فعاليت مي‌كند.

پس از ورود به وب سایت مربوطه, چند قسمت قسمت را مشاهده میکنید که به هر کدام از آن ها یک تابلو می گویند. در این صفحه اطلاعاتی در مورد بورس اوراق بهادار و سایر بورس ها مشاهده کنید.

برای جستجوی یک نماد از قسمت جستجو, نماد مورد نظر را جستجو کنید و بر روی نماد کلیک کنید. بطور مثال ما در این جا نماد “خبهمن ” را انتخاب می کنیم. بعد از ورود به صفحه ی نماد “خبهمن” شما میتوانید تابلوی اصلی مربوط به این نماد را مشاهده کنید.

جستجوی یک نماد در TSETMC

بررسی تابلوی اصلی

در تابلوی اصلی قسمت های زیر را بطور مفصل توضیح می دهیم. توجه داشته باشید که تمام اطلاعات این صفحه مربوط به نماد انتخاب شده است.

تابلو خوانی

1 – قیمت معاملات

در این قسمت می توانید قیمت سهام را مشاهده کنید. در قسمت “معامله” می توانید قیمت لحظه ای سهام را ببینید. همچنین در قسمت “قیمت پایانی” میانگین قیمت معاملات در طول روز قابل مشاهده است.

2 – اطلاعات معاملات

در این قسمت اطلاعات مربوط به تعداد و حجم معاملات قرار دارد:

 • تعداد معاملات: تعداد کل معاملات انجام شده برای این نماد تا این لحظه را نشان میدهد.
 • حجم معاملات: تعداد کل سهم هایی که تا این لحظه معامله شده است.
 • ارزش معاملات: مقدار کل پولی که تا این لحظه معامله شده است.(منظور از B میلیارد و M میلیون است)
 • ارزش بازار: مجموع کل قیمت سهام یک شرکت یا نماد.

3 – وضعیت نام

در این قسمت وضعیت مجوز نماد در بورس را نشان میدهد. اگر نماد مجاز باشد یعنی این که این نماد مجوز خرید و فروش در بورس را دارد.

4 – سفارشات

در این قسمت سفارشات لحظه ای خرید و فروش به همراه قیمت هر سهم و حجم هر معامله قابل مشاهده است.

5 – بازه ی تغییرات

بازه ی تغییرات هر سهم در بازه های روزانه, هفتگی و سالیانه را نشان میدهد.

6 – اطلاعات نماد یا شرکت

در این قسمت اطلاعات مربوط به سهام شرکت قرار دارد:

 • تعداد سهام: تعداد کل سهام های یک شرکت یا نماد را نشان می دهد.
 • حجم مبنا: حداقل تعداد سهامی که در طول یک روز باید معامله شود تا سهام در بازه ی نوسان کامل رشد یا سقوط کند. بطور مثال در مورد نماد “خبهمن” حجم مبنا 4M است و اگ حجم معاملات نیز 4M باشد, قیمت پایانی 5 درصد نوسان را تجربه خواهد کرد.
 • سهام شناور: به سهامداران اصلی یک شرکت سهامدار عمده و به سهامداران عادی سهامدار خرد می گویند. به سهامی که در اختیار سهامداران خرد است و هر لحظه ممکن است آن را معامله کنند, سهام شناور می گویند.
 • میانگین حجم ماه: به میانگین کل معاملات روزانه در طول یک ماه را میانگین حجم ماه گویند.

7 – EPS و P/E

هر شرکت دارای درآمدها و هزینه هایی است. اگر میزان هزینه را از درآمد کم کنیم مقدار سود یا زیان یک شرکت مشخص می شود. این قسمت اهمیت بالایی برای شناسایی یک نماد خوب دارد.

 • EPS: حاصل سود یا زیان یک شرکت تقسیم بر کل سهامداران است.
 • P/E: حاصل قیمت سهم EPS است و اگر این عدد کوچک و بین 4 تا 6 باشد, سهام یک شرکت مستعد رشد است.
 • P/E گروه: میانگین P/E نماد های یک گروه است که در اینجا منظور گروه خودرو سازی است.

8 – اطلاعات مربوط به خرید و فروش حقیقی و حقوقی

در این قسمت میتوانیم تعداد و حجم معاملات انجام شده توسط افراد حقیقی و حقوقی را با جزئیات مشاهده کنیم.

بطور مثال در نماد “خبهمن” تعداد 9 نفر از افراد حقیقی در مجموع 67,071 سهام خریده اند اما هیچ فرد حقوقی سهامی نخریده است. همچنین تعداد 9 نفر از افراد حقیقی در مجموع 67,071 فروخته اند و این عدد برای افراد حقوقی صفر است.

9 – نمودار “قیمت, حجم”

نمودار “قیمت, حجم” حجم معاملات انجام شده در بازه های زمانی هر 20 دقیقه یکبار را نشان می دهد.

بطور مثال از ساعت 8:45 تا 9:05 تعداد 42000 سهم توسط سهامداران معامله شده است.

10 – گروه

در اینجا دیگر نماد های مربوط به گروه نماد انتخاب شده, به همراه برخی از اطلاعات آن ها قرار میگیرد.

تابلو خوانی در TSETMC

نتیجه گیری

اگر سری مقالات آموزش بورس وب سایت ارزش سهام را دنبال کنید بعد از مدتی شما هم به یکی از افراد حرفه ای در بورس تبدیل می شوید و به راحتی می توانید نماد های خوب را شناسایی و آینده ی آن ها را پیش بینی بینی کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *