نماد های مستعد رشد

نماد های مستعد رشد در بورس

اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده اید و کد بورسی خود را دریافت کرده اید, با ما همراه باشید در این مقاله آموزش بورس شما را با طریقه ی شناسایی نماد های مستعد رشد در بورس آشنا کنیم. در این مقاله قرار نیست سراغ تحلیل های پیشرفته برویم و برای شروع, آشنایی با نحوه ی شناسایی خوب یا ید بد بودن یک سهم کافی است.

ساعات کار بورس تهران

بورس تهران یا بورس ایران روز های پنج شنبه و جمعه تعطیل است و روز های شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8:30 صبح شروع به فعالیت می کند و تمام افراد حقیقی و حقوقی می توانند تا ساعت 12:30 ظهر به خرید و فروش سهام بپردازند.

مرحله پیش گشایش یا سفارش گیری چیست؟

در روز های فعالیت بورس, از ساعت 8:30 صبح تا ساعت 9 صبح, زمان سفارش گیری نام دارد. در این بازه زمانی سهامی معامله نمی شود و فقط امکان ثبت و ویرایش و حذف سفارش وجود دارد. این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است و معمولا در این بازه ی نیم ساعته, مشخص می شود که یک سهام در کل روز صعودی می شود یا نزولی.

منظور از صف خرید و فروش چیست؟

زمانی که تعداد سفارش های خرید یک سهم بیش تر از سفارش های فروش آن سهم باشد, صف خرید تشکیل می شود و زمانی که تعداد سفارش های فروش یک سهم بیش تر از تعداد سفارش های خرید آن باشد, صف فروش تشکیل می شود.

فرض کنید که تعدادی از سهامداران نماد “خساپا” قصد فروش سهام خود را دارند و در مجموع 1 میلیون سهم قرار است که فروخته شود. در مقابل افرادی که قصد خرید سهمی از نماد “خساپا” را دارند تعداد 5 میلیون سفارش خرید ثبت کرده اند, در این حالت 1 میلیون سهمی که درخواست فروش آن ها ثبت شده است به افرادی که زودتر سفارش خرید ثبت کرده اند تعلق می گیرد و مقدار سهام قابل فروش, تمام می شود.

ولی هنوز 4 میلیون سفارش خرید برای این نماد وجود دارد که فعلا سهامی برای آن وجوئد ندارد و یک صف تشکیل می شود که به آن صف خرید می گویند. در صف خرید اولویت زمانی وجود دارد و افرادی که زودتر سفارش خرید ثبت کرده اند در اول صف قرار می گیرند و هر زمان که سفارش فروش برای این سهم ثبت شود, به ترتیب به افراد داخل صف تعلق می گیرد و در پایان روز صف از بین می رود. این روند برای صف فروش نیز به همین شکل است.

عرضه اولیه چیست؟

عرضه اولیه(Initial Public Offering) یعنی اینکه یک شرکت برای اولین بار بخشی از سهام خود را در بورس عرضه کند.

سهام های عرضه اولی بسیار سود آور هستند و برای کسانی که تازه کار هستند یا دانش بورسی کمی دارند, بسیار جذاب است چون با کم ترین ریسک در زمان کوتاه سود خوبی نصیب سهامدار می کند.

روند ثبت سفارش عرضه اولیه ها چگونه است؟

ما تا این جا متوجه شدیم که میتوانیم از ساعت 8:30 تا 12:30 برای برای سهام هر نمادی سفارش خرید یا فروش ثبت کنیم اما روند ثبت سفارش سهام های عرضه اولیه با سهام های دیگر متفاوت است. برای ثبت سفارش خرید سهام های عرضه اولیه باید در یک بازه ی زمانی مشخص, افراد ثبت سفارش انجام دهند و اولیویت زمانی در این باره وجود ندارد.

در این روش تعداد سهام شرکت و بازه ی قیمت هر سهم برای عرضه مشخص است(معمولا چیزی بین 5 تا 10 درصد) و سهام قابل عرضه بین تمام افرادی که سفارش خرید ثبت کرده اند, بطور مساوی و یکسان تقسیم می شود.

فرض کنید 2 میلیون نفر در عرضه اولیه نماد “ثامید” شرکت کرده اند و کل سهام قابل عرضه این نماد, 100 میلیون سهم است, در این صورت به هر کد بورسی 50 سهم تعلق می گیرد.

چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟

سهام های عرضه اولیه معمولا دو هفته ی اول را با رشد مثبت همراه اند و صف های خرید سنگینی برای آن ها تشکیل می شود که در این صورت توصیه می شود, این سهام را نگه دارید ولی اگر شاخص کل چند روز روند منفی گرفته بود شما می توانید عرضه اوایه ها را بعد از 70 درصد رشد, بفروشید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سهام یک شرکت

  1. عوامل محیطی و کلان: منظور عواملی که از اختیار شرکت خارج است مثل وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور و غیره.
  2. عوامل مرتبط با صنعت: منظور عواملی که شرکت مورد نظر در آن صنعت فعالیت می کند مثل نحوه ی قیمت گذاری محصولات, میزان عرضه و تقاضا و غیره.
  3. عوامل داخلی: این عامل مهمترین عامل تاثیر گذار بر قیمت سهام یک شرکت ایت و مربوط به تحولات داخل شرکت است مانند میزان سودآوری شرکت, میزان نقدشوندگی سهام و غیره.

چگونه نماد های مستعد رشد را شناسایی کنیم؟

برای شناسایی نماد های مستعد رشد اول از همه سه عامل بالا را در مورد نماد مورد نظر بررسی کنید و بعد از آن به نمودار تغییرات سالیانه و ماهیانه نماد توجه کنید, اگر در این نمودار روند رو به رشدی را مشاهده کردید و با دنبال کردن اخبار مربوط به نماد مورد نظر,  می توان به سودآور بودن نماد پی برد.

نمودار های ماهیانه, سه ماهه و 1 ساله مربوط به نماد غگیلا:

نمودار ماهیانه نماد غگیلا   نمودار سه ماهه نماد غگیلا   نمودار سالانه نماد غگیلا

چه زمانی باید یک سهم را بفروشیم؟

با دنبال کردن اخبار مربوط به نماد مورد نظر تا حدودی به این نکته پی خواید برد اما بهتر است گوشه چشمی هم به مورد زیر داشته باشید:

حقوقی ها:

یکی از نشانه های فرا رسیدن زمان فروش سهام, مشاهده روند فروش و خروج حقوقی ها(منظور افراد حقوقی) از نماد مورد نظر است. حقوقی ها از تغییرات و اخبار داخل شرکت ها با خبر هستند و اگر زمانی مشاهده کردید حقوقی ها بصورت زیرکانه ای اقدام به فروش سهام خود می کنند, نباید این موضوع را دست کم بگیرید و درباره نماد مورد نظر تحقیق کنید و اگر به نتیجه ای رسیدید سهام خود را هر چه زودتر بفروشید. همچنین شما میتوانید برای شناسایی نماد های مستعد رشد, به همین طریق عمل کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله کمی با طریقه ی شناسایی نماد های مستعد رشد در بورس آشنا شدید ولی برای شناسایی نماد های خوب باید تحلیل های زیادی روی نماد انجام دهید.

در پایان, پیشنهاد ما این است که برای خرید سهام عجله نکنید و به عنوان اولین قدم, سهام های عرضه اولیه را خریداری کنید, شما می توانید برای تمام اعضای خانواده ی خود کد بورسی دریافت کنید و با استفاده از کد بورسی آن ها سهام های عرضه اولیه بخرید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *