آموزش ثبت نام در سجام

کد بورسی و ثبت نام در سجام

در ادامه سری مقالات آموزش بورس, در قدم دوم قصد داریم که نحوه ی دریافت کد بورسی و ایجاد حساب در یک کارگذاری بورس را به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر قدم اول آموزش بورس را مطالعه نکرده اید, پیشنهاد می کنیم قبل از شروع این مقاله, قدم اول را از اینجا مطالعه کنید.

روش های سرمایه گذاری در بورس

1 – روش مستقیم:  بعد از دریافت کد بورسی و ایجاد حساب در یک کارگذاری, می توانید وارد سامانه ی آنلاین معاملات کارگذاری انتخابی شوید و اقدام به خرید و فروش سهام کنید. در این روش شما مستقیما مدیریت سرمایه خود را بر عهده می گیرید و نیاز است قبل از انجام معاملات, از دانش بورسی کافی برخوردار باشید.

2 – روش غیر مستقیم: بعد از دریافت کد بورسی, پولی که قصد سرمایه گذاری با آن را دارید, به یک سبدگردان می دهید و سبدگردان با استفاده از افراد خبره در زمینه بورس, عملیات خرید و فروش سهام و مدیریت سرمایه ی شما را برعهده می گیرد.در این روش تمام کار های مربوط به سرمایه گذاری بر عهده ی سبدگردان است و شما نیازی به دانشی در زمینه بورس ندارید.

کد بورسی چیست؟

کد بورسی یا کد سهامداری, شناسه ی هر سهامدار در بازار بورس است و برای انجام هر نوع معامله ای, دریافت این کد ضروری است. کد بورسی یک شناسه ی 8 رقمی است که از ترکیب 3 حرف اول نام خانوادگی سهامدار و 5 عدد تصادفی تشکیل شده است و برای هر فرد یک کد بورسی منحصر به فرد صادر می شود.

لازم به ذکر است که کد بورسی در جایی استفاده نمی شود و صرفا به منظور تایید اطلاعات فرد در سامانه ی سجام(سامانه جامع اطلاعات مشتریان) صادر می شود.

 چگونه کد بورسی دریافت کنیم؟

برای دریافت کد بورسی شما ابتدا باید در سامانه سجام اطلاعات خود را ثبت کنید و بعد در یک کارگذاری(پیشنهاد ما کارگذاری مفید یا آگاه است) یک حساب ایجاد کنید تا از طریق اپلیکیشن آن کارگذاری بتوانید اقدام به خرید و فروش سهام کنید. برای این کار می توانید دو روش زیر اقدام کنید:

1 – دریافت کد بورسی به روش حضوری:

ابتدا یک کارگذاری را انتخاب کنید, سپس وارد وب سایت کارگذاری انتخابی شوید و از قسمت “لیست شعب”, آدرس یکی از شعب در شهر خود را یادداشت کنید و با در دست داشتن مدارک لازم(شناسنامه و کارت ملی هوشمند) به شعبه انتخابی مراجعه کنید و مراحل ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید.

در این روش مرحله ثبت نام و احراز هویت سجام و همچنین ایجاد حساب در کارگذاری, توسط کارگذاری مربوطه انجام می شود و بعد از دو روز کاری, دو پیامک, یکی حاوی کد بورسی و دیگری حاوی نام کاربری و رمز عبور برای شما ارسال می شود. به کد بورسی دیگر نیازی ندارید و آن را در جایی یادداشت کنید اما نام کاربری و رمز عبور ارسالی, اطلاعات مربوط به ورود شما به سامانه آنلاین معاملات است که می توانید اپلیکیشن آن را از وب سایت کارگذاری خود دانلود کنید و اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

2 – دریافت کد بورسی به روش غیر حضوری:

 در این روش شما نیازی به مراجه حضوری ندارید و میتوانید با تلفن هراه خود تمام کار های مربوط به ثبت نام سجام و احراز هویت مربوط به آن را انجام دهید.

در این روش شما باید سه مرحله زیر را به ترتیب انجام دهید:

ثبت نام در سجام:

ما در این مقاله قصد دارم ثبت نام و احراز هویت در سجام را با اپلیکیشن “آپ” انجام دهیم. برای ثبت نام ابتدا در صفحه اصلی اپلیکیشن به قسمت “سجام و احراز هویت” وارد شوید, در این قسمت بر روی گزینه ی “ثبت نام و استعلام سجام” بزنید و در صفحه جدید بر روی گزینه ی “ثبت نام جدید” بزنید و اطلاعات بانکی و هویتی خود را وارد کنید و روند ثبت نام را کامل کنید.بعد از پایان ثبت نام پیامکی حاوی کد پیگیری سجام برای شما ارسال می شود, این کد را در جایی یادداشت کنید چون در مرحله احراز هویت به آن نیاز دارید.

ثبت نام در سجام-1 ثبت نام در سجام-2 ثبت نام سجام-3

احراز هویت سجام:

اگر مرحله قبل را با موفقیت انجام دادید و کد پیگیری سجام برای شما ارسال شده است بر روی گزینه ی “احراز هویت سجام” بزنید و در صفحه جدید بر روی “احراز هویت جدید” بزنید و در این قسمت اطلاعات هویتی و کدپیگیری سجام را وارد کنید و مراحل احراز هویت را کامل کنید. بعد از دو روز کاری در صورت صحت اطلاعات وارد شده, کد بورسی برای شما ارسال می شود.

احراز هویت سجام-1 احراز هویت سجام-2 احراز هویت سجام-3

ایجاد حساب در یک کارگذاری:

پس از اینکه کد بورسی خود را دریافت کردید نوبت به مرحله آخر می رسد, در این مرحله یک کارگذاری را انتخاب کنید و وارد وب سایت آن شوید و بر روی گزینه ی “ایجاد حساب” کلیک کنید و یک حساب جدید ایجاد کنید. پس از ایجاد حساب یک پیامک حاوی نام کاربری و رمز عبور برای شما ارسال می شود که با آن می توانید وارد سامانه آنلاین معاملات شوید و اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

محیط اپلیکیشن ایزی تریدر(اپلیکیشن معاملات آنلاین بورس مربوط به کارگذاری مفید):

محیط اپلیکیشن ایزی تریدر

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *