آموزش بورس در ارزش سهامآموزش بورس:مفاهیم و تعاریف اولیه بازار بورس

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در مورد بازار جذاب و پرسود سهام یا همون بورس, بارها شنیدید اما به دلیل ترس یا نداشتن دانش کافی هیچ وقت سراغش نرفتید, الان وقتشه که دانشتون رو بالا ببرید و وارد این بازار جذاب سرمایه بشید, پس فرصت رو از دست ندین و با ما همراه یک آموزش بورس جذاب باشید.

قدم به قدم پیش برید

یکی از اشتباهات افراد این است که سرمایه اصلی خود را بدون داشتن دانش کافی وارد بازار سهام می کنند و ضرر های هنگفتی متحمل می شوند که جبران آن ها نیازمند سال ها تلاش است. از نظر تیم ارزش سهام اگر شما در روند آموزش بورس , چهار مرحله زیر را طی کنید میتوانید میزان ریسک خود را در این بازار کاهش دهید و سود های خوبی بدست آورید.

  • آشنایی با مفاهیم و تعاریف اولیه بازار سهام

  • ثبت نام در یک کارگذاری و دریافت کد بورسی

  • تحلیل سهام شرکت های پربازده و مستعد رشد

  • ورود به اپلیکیشن یا وب سایت کارگذاری انتخاب شده و انجام معاملات خرید و فروش

ما در این مقاله از سری مقالات آموزش بورس در قدم اول شما را با مفاهیم اولیه بازار سهام و سرمایه آشنا میکنیم و قدم های بعدی را در مقالات دیگری آموزش خواهیم داد.

مزایای سرمایه گذاری در بورسسود سرمایه گذاری در بورس

  • با سرمایه گذاری در بورس به تولید ملی کمک میکنید.
  • در صورت داشتن دانش کافی در زمینه بازار های مالی, می توانید سود های کلانی بدست آورید.
  • نقد شوندگی بالای بورس باعث می شود تا هر وقت تمایل داشتید سهام خود را بفروشید و پول حاصل از فروش را در لحظه دریافت کنید.
  • شما می توانید حتی با 500 هزار تومان سهام شرکت های بورسی را خریداری کنید.

تاریخچه بورس

تاریخچه بورس به اوایل قرن پانزدهم میلادی برمیگردد جایی که فردی بلژیکی به نام “واندر بورس” صرافان را در مقابل خانه ی خود گرد می آورد و به داد و ستد کالا, پول و اوراق بهادار می پرداختند.

بعد ها به هر مکانی که در آن جا کالا و اسناد مالی و تجاری, داد و ستد می شد, بورس گفته شد و کم کم در تمام نقاط جهان مراکز بورس و اوراق بهادار تاسیس شد.

تعریف بورس

بورس بازاری سازمان یافته است که اوراق بهادار شرکت های بورسی در آن جا خرید و فروش می شود. شما نمی توانید بصورت مستقیم سهام یک شرکت را معامله کنید و برای این کار باید از طریق شرکت های واسط که به آن ها کارگذاری می گویند این کار را انجام دهید.

انواع بورس

بورس انواع مختلفی دارد نظیر بورس انرژی و بورس کالا که بازار هایی برای خرید و فروش حامل های انرژی و کالا هستند, اما ما قصد داریم در این سری مقالات شما را با بورس اوراق بهادار آشنا کنیم, که در آن دارایی های مالی شرکت ها نظیر سهام و اوراق مشارکت معامله می شود.

سهم

فرض کنید شرکتی دارای 100 میلیون تومان سرمایه است و این سرمایه را به 10 هزار قسمت تقسیم می کند در این صورت به هر کدام از این قسمت ها یک سهم گفته می شود.

اشخاص حقیقی

به افراد عادی که دارای هویت فردی جداگانه از هم هستند شخص حقیقی گفته می شود و اگر این افراد سهمی را خریداری کنند به هر کدام از آن ها سهامدار حقیقی می گویند.

اشخاص حقوقی

شخص حقوقی شرکت یا نهادی است که توسط تعدادی از اشخاص حقیقی تاسیس شده است و دارای نام و نشانی مشخص است و به شرکتی که سهمی را بخرد یا مالک سهمی باشد, سهامدار حقوقی می گویند.

سهامدار عمده

به اشخاص حقیقی یا حقوقی که دارای حداقل  درصد از سهام شرکتی باشند, سهامدار عمده گفته می شود. بطور مثال اگر شرکتی دارای 100 هزار سهم باشد, به هر کسی که مالک 1000 سهم از این شرکت باشد, سهامدار عمده میگویند.

کدال

سایت کدال که به آدرس www.codal.ir در دسترس است, یک پایگاه اطلاعاتی است که شرکت های مالی پذیرفته شده در بورس ملزم به انتشار گزارش های مصوب سازمان بورس هستند تا سرمایه گذاران به راحتی بتوانند به اطلاعات مالی این شرکت ها دسترسی داشته باشند.

نماد بورسی یا نماد معاملاتی

نماد بورسی, نامی است که شرکت های بورسی را با این نام می شناسند و از ترکیب نام شرکت و صنعتی که شرکت در آن فعالیت می کند تشکیل شده است. بطور مثال نماد بورسی “خبهمن” که متعلق به شرکت خودرو سازی بهمن است از ترکیب حرف “خ” که نشان گر صنعت خودرو سازی و کلمه “بهمن” که نام شرکت است ساخته شده است.

تعدادی از نماد هایی که بازده ی یک ساله آن ها بیش تر از 290 درصد بوده است
نام نمادنام شرکتنام صنعتبازده یک ساله(درصد)
فملیملی صنایع مس ایرانفلزات292
رکیشکارت اعتباری کیشرایانه301
خساپاسایپاخودرو302
فزرینزرین معدن آسیافلزات337
وپارسبانک پارسیانبانکی344
سایناصنایع بهداشتی سایناشیمیایی372
خودروایران خودروخودرو406
فالومآلومتکفلزات451
سدبیرتدبیرگران فارس و خوزستانسرمایه گذاری557
قچارفراورده های قند و غذایی چهارمحالقند710

سال مالی

به دوره یک ساله ای گفته می شود که در پایان آن شرکت ها موظفند طبق قوانین, صورت های مالی و اظهار نامه عملکرد خود را ارائه دهند.

بازیگردان

به اشخاص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که مالک بیش ترین سهام شرکت می باشند و با سرمایه زیادی که دارند می توانند باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت شوند.

سبدگردان

سبدگردان ها شرکت هایی هستند که شما می توانید سرمایه ی خود را به آن ها می سپارند و این شرکت ها با استفاده از کارشناسان خبره در زمینه بازار های مالی, شروع به خرید و فروش و مدیریت سهام برای شما می کنند.

محدوده نوسان

در حالت عادی هر سهم می تواند روزانه 5 درصد نوسان قیمت داشته باشد که به آن محدوده نوسان می گویند.

تا اینجا با مفاهیم و تعاریف اولیه بورس آشنا شدیم و در قدم بعدی از سری مقالات آموزش بورس, نحوه ی دریافت کد بورسی و ثبت نام در یک کارگذاری را بصورت تصویری و قدم به قدم آموزش می دهیم.

ویدیوهای کوتاه

ویدیوی ضبط شده از دهه 1950 در وال استریت که شور و هیجان معامله گران را به خوبی نشان میدهد و اهمیت آموزش بورس را تاریخ نیز به ما گوشزد میکند
آموزش بورس و آموزش اولیه کار با محیط معاملات آنلاین ایزی تریدر و نحوه ی خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

مقالات مرتبط

نکات طلایی برای موفقیت در بورس

موفقیت در بورس نیز مانند تمام حرفه های دیگر نیاز به رعایت نکاتی دارد که در صورت رعایت و به کار بستن آن ها شانس…

آموزش بورس – بررسی تحلیل تکنیکال و بنیادی

بررسی تحلیل تکنیکال و بنیادی در یکی دیگر از مقالات آموزش بورس قصد داریم تا به انواع تحلیل های بنیادی و تکنیکال در زمینه ی…

آموزش بورس – تابلو خوانی در بورس

مقدمه اولین قدم بعد از یادگیری اصول اولیه بورس و آشنایی با محیط آنلاین معاملات نحوه ی تابلو خوانی در بورس است. در این مقاله…

آموزش بورس – خرید و فروش آنلاین سهام

آموزش بورس – خرید و فروش آنلاین سهام به قسمت چهارم سری مقالات آموزش بورس خوش آمدید. در این مقاله قصد دارم تا آموزش خرید…

نماد های مستعد رشد در بورس

اگر مقالات قبلی را مطالعه کرده اید و کد بورسی خود را دریافت کرده اید, با ما همراه باشید در این مقاله آموزش بورس شما…

کد بورسی و ثبت نام در سجام

در ادامه سری مقالات آموزش بورس, در قدم دوم قصد داریم که نحوه ی دریافت کد بورسی و ایجاد حساب در یک کارگذاری بورس را…